שתף    שלח לחבר  

 

עלון מידע לידידי מַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס - נובמבר 2015
 
חברים יקרים, 
 
דווקא בימים קשים אלה אנו מאמינים שההשקעה בעתידם של ילדים היא חשובה מתמיד ושמחים לפתוח את שנת הפעילות השלישית של תכנית הספרים בערבית  "מַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס" (ספריית העששית). התכנית ממשיכה להעניק שמונה ספרים במתנה לכל הילדים בחברה הערבית הלומדים בגני משרד החינוך, והשנה לראשונה  אנו מציעים את הספרים השנה גם לילדים הלומדים בגני המוכר ולא רשמי במחיר עלות. איגרת המידע הנוכחית מתארת את התרחבותה של התכנית ופעילויות מרכזיות שהתקיימו במסגרתה בחודשים האחרונים, ואנו מקווים שתיהנו לקרוא על כך.
בברכה, 
גלינה פרומן
מנהלת תכנית מַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס
מנכ"לית קרן גרינספון ישראל
 

 כ-200 גני המוכר ולא רשמי מצטרפים למַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס

לראשונה בשנה זו נפתחה האפשרות לגנים בזרם המוכר שאינו רשמי להצטרף לתכנית מַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס בתשלום. קרוב ל-200 גנים, בהם לומדים כ-6000 ילדים בחרו להצטרף לתכנית במחיר עלות. בנוסף לשמונה ספרים שמקבל כל ילד, מקבל כל גן המשתתף בתכנית 16 ספרים עבור ספריית הגן. לקראת פתיחת שנת הלימודים השתתפו הגננות בגנים אלה במפגש היכרות עם התכנית והדרכה על קריאת ספרים, בהנחיית מנחות של בדאיאת (התחלות) – מרכזים ותכניות לגיל הרך.

ילדי המוכר ולא רשמי מצטרפים לכ-80,000 ילדים מגנים של משרד החינוך המקבלים את ספרי התכנית במתנה, תודות לתקצוב של משרד החינוך ולתמיכה של קרן גרינספון וקרן פרייס. 

  הכשרת מדריכות

30  מדריכות של משרד החינוך השתתפו בחודש אוגוסט בשני ימי למידה על דרכים להרחבה והעמקה של יישום מַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס בגנים ובמשפחה. במהלך ימי הלמידה שאורגנו על ידי מרכז בדאיאת במכללת אלקאסמי התקיימו סדנאות בהן הוצגו למדריכות הספרים החדשים לשנה זו. כמו כן נידון בהעמקה תפקידה של המדריכה במימוש מטרת התכנית – הנחלת אהבה לקריאת ספרים בקרב ילדים ומשפחות. בנוסף לימים אלה, קיים בדאיאת במהלך השנה שעברה מפגשים בנושא קריאת ספרים עם ילדים, בהם השתתפו 140 גננות ו-50 מדריכות.

 הערכת מַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס מצביעה על השפעה חיובית על קריאת ספרים בגן ובבית

הערכת התכנית מצביעה על השפעה חיובית על העשייה החינוכית של גננות והורים.
99% מהגננות דיווחו שהן קראו את כל ספרי התכנית בגן לפחות פעם אחת, ו-75% דיווחו שקראו כל ספר לפחות שלוש פעמים לפני שהילדים קבלו אותו הביתה. כ-90% מהגננות ציינו שבעקבות התכנית הן קוראות לילדים יותר מאשר לפני התכנית. 

88% מהגננות דיווחו שהציגו את התכנית להורים במפגש שקיימו בגן ושהן מעודדות את ההורים לקרוא ולשוחח על הספרים עם ילדם בבית. 

בנוסף, 95% מהגננות ציינו שקיימו בגן פעילויות מגוונות בזיקה לספרים, תוך שימת דגש על פעילויות להעשרת שפה, אוריינות ושיח. 

לקריאת עיקר תוצאות הערכת סוף השנה, לחצו כאן. לקריאת תוצאות אמצע השנה לחצו כאן.

 הצגה בזיקה לספר של התכנית מעשירה את החוויה של הילדים

על מנת להעשיר את החוויה התרבותית של ילדים צפו כ-2600 ילדי גני חובה בהצגה "הקנגורו הקטן", שהופקה בהשראת הספר "הכייס הקטן" שחולק לילדים במסגרת מַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס. ההצגה הועלתה על-ידי השחקניות פידאא זיידאן ויוסרא ברכאת, בתמיכת  מרכז בדאיאת. המרכז חילק לכל הגננות דפי הדרכה עם רעיונות לשיחה שניתן לקיים עם הילדים לפני ואחרי הצפייה בהצגה. הצגות נוספות על ספרי התכנית החדשים יופקו במהלך השנה הנוכחית.

  מודל קהילתי ליישום מַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס בערערה

על מנת להרחיב את השפעתה של מַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס בקהילה, פיתח מרכז בדאיאת אלקאסמי מודל קהילתי בערערה שבאזור המשולש. התכנית כללה קורס לגננות במימון של משרד החינוך שבמסגרתו קיבלו הגננות הדרכה וליווי בתכנון ובביצוע של פעילויות לעידוד קריאה עם ילדים בקהילה. פעילויות אלה כללו, בין היתר, ביקור בספרייה העירונית, הרצאות להורים ומפגשים עם סופרים. אירוע שיא התקיים במתנ"ס העירוני במשך שבוע וכלל תצוגה של פעילויות מגוונות שהתקיימו בזיקה לתכנית במהלך השנה וכן מגוון פעילויות סביב ספרים להורים ולילדים . לאור ההצלחה בערערה, יורחב השנה המודל הקהילתי לקהילה נוספת.  
 

  

שיתוף פעולה עם מגוון הוצאות לאור

ספרי מַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס בשנה הנוכחית (8 ספרים לילדי טרום חובה ו-8 לילדי גני חובה) יצאו לאור על ידי תשע הוצאות לאור ערביות. מתוך 16 ספרי התכנית השנה, 10 הם ספרי מקור בערבית, 5 ספרים מתורגמים מאנגלית וספר אחד מתורגם מגרמנית. למידע נוסף על ספרי התכנית, לחצו כאן וכאן

  
קרן גרינספון ישראל בע"מ  |  חל"צ 514480888הוסיפו אותנו לרשימת השולחים הבטוחים. כיצד?  לחצ/י כאן
 
הודעה זו נשלחה לידידי קרן גרינספון ישראל, קרן פרייס ומכתבת אל-פאנוס. אם אינך מעוניין/ת לקבל דיוורים מאיתנו לחצ/י כאן. אי-הסרה תתפרש כהסכמה לקבלת דיוורים.