עלון מידע לידידי מַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס (ספריית העששית) - פברואר 2015
 
 
ידידים יקרים שלום רב, 
 
אני שמחה לעדכן אתכם במתרחש בתכנית הספרים לגיל הרך בחברה הערבית - מַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס (ספריית העששית), שממשיכה לצמוח ולהתרחב. 
 


בברכה,
גלינה פרומן
מנכ"לית קרן גרינספון ישראל בע"מ (חל"צ)
מנהלת תכניות ספריית פיג'מה ומַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס (ספריית העששית)
 

  המספרים מדברים בעד עצמם
 

תכנית מַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס צומחת ומתרחבת. עם פתיחת התכנית בינואר 2014 השתתפו בה 50,000 ילדי גן. בשנת הלימודים הנוכחית משתתפים בה כ-80,000 ילדים בכל רחבי הארץ - כל ילדי הגנים הממלכתיים בחברה הערבית!

במהלך שנת הלימודים כל ילד מקבל שמונה ספרים במתנה. הספרים מגיעים לגן הילדים, הגננת מקריאה את הספר ולאחר פעילות משותפת, כל ילד מקבל את הספר לביתו, שי לספריית המשפחה.

המשפחות מקבלות את הספרים במתנה, והתכנית ממומנת במלואה על ידי משרד החינוך, קרן גרינספון ישראל וקרן פרייס.

  ההערכה משקפת מעורבות גבוהה של הגננות  
 
כחלק מההערכה של מַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס, נשלחו שאלונים לכל הגננות שהשתתפו בתכנית בשנה שעברה, על מנת לבדוק את שביעות רצונן מהתכנית והשפעתה על הפעילות בגן ועל הילדים.

על השאלונים השיבו כשליש מהגננות. כולן דווחו שהן קראו בקול לילדים כל אחד מארבעת הספרים שקיבלו מהתכנית, כאשר 60% מתוכן דיווחו שקראו את הספרים חמש פעמים או יותר! כל הגננות אמרו שעשו פעילות יצירתית סביב לפחות ספר אחד, ושני שליש דיווחו על פעילות יצירתית סביב 3-4 ספרים. 

בנוסף סיפרו 85% מהגננות שערכו לפחות מפגש אחד יחד עם הורי הגן סביב ספר שחולק במסגרת התכנית.

ניתן לראות חלק מהפעילויות בגלרית התמונות באתר שלנו.

לחצו כאן לקריאת תקציר תוצאות ההערכה, וכאן לדוח ההערכה המלא. 

  פיתוח מקצועי לגננות ומדריכות

השותפים להפעלת התכנית, מרכזי "בדאיאת" (מרכזים ותכניות לקידום הגיל הרך) במכללת אלקאסמי לחינוך, הדריכו כ-30 מדריכות של משרד החינוך, ועוד כ-80 גננות בקורסים וסדנאות מיוחדים שהתמקדו בקריאה שיתופית עם ילדים בגן ובדרכים לחזק את מעורבות ההורים בתכנית. בחודשים הקרובים יתקיימו הדרכות נוספות לעוד כ-40 גננות. 

 

  מַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס בכנס בינלאומי  

הוצגה בכנס הבינלאומי של מכון ון ליר בירושלים בנושא קידום קריאה בקרב ילדי גן באוכלוסיות מוחלשות, ועוררה ענין רב בקרב המשתתפים מישראל ומחו"ל. בכנס השתתפו מומחים לאוריינות מרחבי העולם, וביניהם: מנהלת בדאיאת (מרכזים ותכניות לקידום הגיל הרך) פרופ' מרגלית זיו, גב'  פאטמה קאסם - מפקחת ארצית בחינוך הקדם יסודי הערבי במשרד החינוך, מונא סרוג'י - יו"ר ועדת הספרים של מכתבת אלפאנוס וגב'  אריג' מסארווה, חברת הוועדה לבחירת ספרים ורכזת הפיתוח המקצועי לגננות במכתבת אלפאנוס מטעם בדאיאת.

הרצאתה של מונא סרוג'י התמקדה באתגרים הרבים העומדים בפני וועדת הספרים בבחירת ספרים מתאימים, וניתן לראותה
כאן. ניתן לצפות גם בהרצאותיהן של פרופ' זיו, פאטמה קאסם, ושל אריג' מסראווה.

  יצירת ספרים חדשים 

מַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס עובדת בשיתוף עם מו"לים מקומיים כדי להוציא לאור ספרי ילדים חדשים, שלא היו זמינים קודם בערבית. מתוך 16 הספרים שמחולקים במסגרת התכנית בשנה זו (שמונה בגני טרום חובה ושמונה בגני חובה), חמישה ספרים תורגמו לראשונה לערבית מעברית או מאנגלית. בכך מרחיבה מַכּתָבַּת אַל-פַאנוּס את היצע ספרי הילדים בערבית. בעתיד אנחנו מקווים לעבוד עם המו"לים ולהוציא לאור ספרים חדשים שנכתבו במקור בערבית. 

 
קרן גרינספון ישראל בע"מ  |  חל"צ 514480888 
 
הוסיפו אותנו לרשימת השולחים הבטוחים. כיצד?  לחצ/י כאן
הודעה זו נשלחה לידידי קרן גרינספון ישראל, קרן פרייס ומכתבת אל-פאנוס. אם אינך מעוניין/ת לקבל דיוורים מאיתנו לחצ/י כאן. אי-הסרה תתפרש כהסכמה לקבלת דיוורים.