שתף    שלח לחבר  
Alternate Text
 תובל 15, רמת גן
 03-6134006
חברות וחברים יקרים,
היום נייחד את המגזין לשתי האהבות הגדולות שלנו – אדריכלות וקולנוע. הזיקה בין אדריכלות לקולנוע, מרתקת מזה עשורים יוצרים רבים משני התחומים, ככלים אמנותיים מרתקים להתבונן בעולם. למעשה, שני התחומים חולקים ביניהם נקודות דמיון רבות – שניהם עוסקים בחלל, בתנועה ובזמן, כאשר הקולנוע מאפשר להציג סימולציות, אותן האדריכלות יכולה לייצר באופן ממשי וריאליסטי. היום נשתף אתכם במאמר מפרי עטו של יפתח יששכרוב על אדריכלות, קולנוע והמפגש ביניהם, ונקנח בהצגת אחד הפרויקטים הנוכחיים שלנו – תכנון ושיפוץ 'גן הבנים' בגבעתיים.
אתם מוזמנים לבקר באתר שלנו, ובעמוד הפייסבוק שלנו כדי שנכיר טוב יותר.
קריאה מהנה וניפגש במגזין הבא,
איתי שמוטר ויפתח יששכרוב

​הזיקה בין אורבניזם לקולנוע מרתקת זה עשורים רבים יוצרים רבים משני התחומים​​

למאמר המלא על אדריכלות וקולנוע, לחצו כאן >>

​אדריכלות, קולנוע והמפגש ביניהן
​האדם השלישי,(1949 במאי קרול ריד), סצנת הסיום

קטע ארוך בו מלווה המצלמה אישה (אלידה ואלי) בצאתה מבית הקברות, לאחר קבורת אהובה, כשהיא חולפת על פני אחד מגיבורי הסרט (ג'וזף קוטון (בהליכה איטית, מתעלמת ממנו) כמי שאחראי בעיניה למות אהובה( ונעלמת אט אט ברקע, לצלילי מנגינתו המהפנטת של אנטון קאראס. המצלמה הסטאטית ממוקדת למרכז שדרת עצים שסופה נעלם באופק. דמות האישה מתקרבת ובצד ממתין לה הגבר. החלל בתמונה הסימטרית סטאטי לחלוטין, ורק האישה ההולכת ומתקרבת ממלאת את המסך וממשיכה הלאה, מותירה את הגבר בצד עם מחשבותיו. סצנה המסכמת את הסרט באופן פואטי. לסרטון לחץ כאן.

​נרדפי החוק, 1986 (במאי ג'ים גארמוש) סצנת הפתיחה

מבט מתוך מכונית נוסעת ברחובות עיירה אמריקאית נידחת. המצלמה מצלמת את הנופים החולפים בנסיעה
מהצד. המבט הוא הצידה, אף פעם לא קדימה. המצלמה מתבוננת בנוף הזנוח של העיירה, מבחינה תוך כדי נסיעה בילדי בית ספר, אנשים נעצרים ע"י משטרה, בתים מטים ליפול. לא ברור מי במכונית ולאן היא נוסעת. גם כאן המוזיקה של תום ווייטס משחקת תפקיד ראשי. כבר מההתחלה מבינים שהסרט הוא על השוליים, השוליים של העיר, השוליים של החברה. סרט קטן על אנשים קטנים ולא ממש חשובים. לסרטון לחץ כאן.

​תכנון ושיפוץ 'גן הבנים'
​​גן הבנים הוא מהגנים הוותיקים בגבעתיים, במרכזו גבעת דשא יפיפייה. ממול לגבעה ממוקם מקלט גדול ממלחמת העצמאות עם שתי יציאות החוצה, הבולטות מעל פני השטח ללא שימוש, ומכערות את הסביבה. יצרנו משטח עץ בין שתי היציאות וספסל היקפי המאפשר התכנסות של תושבים לאירועים כמו ימי הולדת ואחרים. בלב המשטח הצבנו מתקני כושר לשימוש הציבור. המשטח פונה בדרוג לכיוון גבעת הדשא ויכול לשמש כיציע לא פורמל​י להופעות. בנוסף לכך נעשה שיפוץ כולל של הגן, כולל מתקני משחקים, שיפוץ השבילים והתקנת ריהוט רחוב חדש. אסטרטגיה תכנונית זו מתייחסת למקלטים אלה שהם חסרי שימוש בימינו - כהזדמנות ליצירת מרחבים ייחודיים המחוללים חידוש בגנים ותיקים אלה.

צילום: יפתח יששכרוב, אלינה כוגן

 תובל 15, רמת גן
 03-6134006
דף זה מוצג באמצעות שלח מסר – מערכת דיוור אלקטרוני