Alternate Text

דברי מנכ"ל איגוד ערים​


​שנת 2016 הסתיימה באירוע קשה אף כי הסתיים ללא נפגעים. בדצמבר 2016 פרצה שריפה במיכל אחסון בנזן בבתי הזיקוק, הכבאים וצוות החירום של המפעל הצליחו למנוע את התלקחות המיכל הצמוד. ועדת בדיקה שהקים המשרד להגנת הסביבה בודק את סיבות פריצת האש. אירוע זה הוא תזכורת לכל העוסקים בדבר, שלמרות הירידה המשמעותית בפליטות לאוויר מבתי הזיקוק שהושגה במהלך השנים, אנו נדרשים למעקב ופיקוח קפדני למניעת תקלות מעין אלו.
במהלך השנה הקרובה -2017 כולי תקווה שנראה את תחילתם של מספר פרויקטים להפחתת זיהום אויר מתחבורה: רכבים חשמליים, משאיות המונעות בגז טבעי, איסור על כניסת רכבים מזהמים לחיפה ועוד. כל זאת כדי להפוך את חיפה לעיר ירוקה ונקייה יותר.

בברכה,
​דר' עופר דרסלר


פעילות האיגוד​


תחבורה נקייה בחיפה

אזור מפרץ חיפה מאופיין במספר מפעלים גדולים ותחנת כוח המייצרים חלק גדול מהמזהמים הנוכחים באוויר באזור. אך מקור משמעותי נוסף שלא ניתן להתעלם ממנו הוא כלי הרכב. כ-60% מהפליטות מקורן בתעשייה וכ-40% מקורן בתחבורה (היחס שונה עבור כל מזהם ספציפי). חשוב להבין שהפליטות מכלי הרכב מתרחשות בגובה בו נוכחים וגרים התושבים, בעוד הפליטות מהתעשייה מתרחשות במרחק של מאות מטרים ולעיתים קילומטרים, ובגובה  של 80 מטר. מסיבה זו החלו ברחבי העולם במאמצים ובהשקעות כספיות גדולות לטפל בזיהום האוויר מתחבורה.
לאחרונה החל איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה בשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה והרשויות המקומיות לטפל בנושא הפחתת זיהום אויר מתחבורה בחיפה, נשר, קרית ים, קרית ביאליק וקרית מוצקין במספר אמצעים ופרויקטים.

 

פרויקט הרכבים החשמליים יוצא לדרך
מערך רכבים חשמליים והיברידיים יחל לפעול בשנה הקרובה בחיפה ובקריות, לאחר שהפרויקט, ביוזמת איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה אושר על ידי המשרד להגנת הסביבה במסגרת התכנית הלאומית להפחתת זיהום האוויר במפרץ חיפה.  200 כלי רכב מתוכם 150 חשמליים ו-50 היברידיים יוצבו במקומות מרכזיים ברחבי הערים ויאפשרו נסיעה שיתופית לתושבי האזור ותיירים. העלות מוערכת ב-8.6 מיליון שקל, השירות יופעל על ידי חברת "קר טו גו" ויכלול רכבים מסוג רנו זואי.

מצלמה תרמית נגד גזים רעילים

איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה רכש לאחרונה מצלמה תרמית, שנועדה לבדוק שהציוד בתחנות הדלק תקין ומבצע את ייעודו. מכיוון שגזים רעילים אלו אינם נראים לעין, יש להשתמש בטכנולוגיה ייעודית כמו מצלמה תרמית על מנת לפקח על תקינות המערכות.

בתכנית "אורלי וגיא" בערוץ 10 דיברו על הסכנות שבשאיפת גז בתחנת דלק והציגו את הטכנולוגיה של איגוד ערים.

לצפייה בכתבה לחצו כאן

הפחתת פליטות בתחנות דלק - חיפה צועדת ראשונה

בתחנות הדלק נפלטות כמויות גדולות ביותר של חומר מסרטן (אדי בנזן). הפליטות נוצרות בעת תדלוק התחנה ובעת תדלוק הרכב.  בעקבות כך, המשרד להגנת הסביבה חייב את תחנות הדלק להצטייד במערכות מישוב אדים ליניקת הבנזן בחזרה למיכל הדלק שבתחנה, ומניעת פליטתו לאוויר.
על תחנות הדלק להצטייד במערכות מישוב עדים תוך שלוש שנים,
אלא שבמפרץ חיפה הושג הסכם עם תחנות הדלק להאצת שלב ההצטיידות, וכיום כל התחנות באזור מפרץ חיפה מצוידות ומפעילות מערכות מישוב אדים.


מפגעי ריח בקרית ביאליק וקרית מוצקין


מזה מספר חודשים עלו תלונות חוזרות של תושבים באזורים צפוניים בקריית ביאליק ומוצקים, אודות ריחות חזקים. חלק מהתלונות התייחסו לריח שרוף, ותלונות אחרות העידו על ריח הדומה לריח ביוב. סגן השר להגנת הסביבה יזם ישיבה בעקבות התרבות התלונות במטרה לבחון דרכי פעולה. בישיבה נכחו ראש העיר של קרית ביאליק אלי דוקורסרקי וראש העיר של קרית מוצקין חיים צורי, מנכ"ל איגוד ערים מפרץ חיפה ומנהל מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה.

בעקבות הישיבה הוחלט על הפעלת אמצעים שונים, שטרם הופעלו באירועים של מפגעי ריח. בין היתר המאמצים החדשים יכללו הפעלת רחפן לאיתור מוקד המפגע, התקנת מצלמה לטווח רחוק על אחד המבנים הגבוהים בקרית ביאליק והפעלת כוננים של המשרד להגנת הסביבה, כוננים של איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה, אנשי המשטרה הירוקה ופקחים עירוניים שיסיירו במטרה לאתר את מוקדי השריפה. בנוסף נשכרה חברה המתמחה בזיהוי ריחות ואנליזה של חומרי הריח. עלות הפרויקט נאמדת על למעלה מ-150 אלף שקלים.

​במהלך העבודה של כלל הגורמים התגלו מספר מוקדים ישנים בהם נשרפה אשפה בכמויות גדולות, וכן ערמות אשפרה המוכנות להצתה. השריפות התקיימו בשעות הלילה המאוחרות, מה שהקשה על איתורן, אך לאחר שהחלו לאתר את המוקדים בזכות המאמצים הרבים, התרכזו הכוחות בתפיסת האחראיים להצתת האשפה ולפעול נגדם בהתאם לחוק. 

אירוע שריפה בחיפה
​בחודש נובמבר אירע אירוע שריפה גדול ומשמעותי בעיר חיפה, שהשפיע בצורה ניכרת על תושבי חיפה. צוותים של איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה פעלו לאורך האירוע לניטור מזהמים ועקבו אחר נתוני איכות האוויר.  ביום העיקרי לשריפה, 27 בנובמבר, נרשמה עליה ברמת החלקיקים באזורי השריפה, כך לדוגמה בתחנה הממוקמת באחוזה נרשמו עליות של ריכוזים חצי שעתיים של חלקיקים קטנים (pm2.5) מ-20 ppm ריכוזים אופיניים ל-800 ppm בשעות השיא.
במהלך סוף השבוע ירדו הריכוזים ל-150 ppm. לאחר מכן שבו לריכוזים הרגילים.


חינוך סביבתי וקיימות


במחלקת החינוך הסביבתי החלטנו הפעם לתת זרקור לחינוך הסביבתי במגזר החרדי, שם נעשית פעילות ענפה ומבורכת בתחום
חכמת ישראל היא מקור עתיק יומין ובעל משמעות למדיניות, לחינוך ולהתנהגות סביבתית בת זמננו. מושגים כגון "קיימות" ו"שמירה על הטבע" מופיעים במקורות בין היתר בהקשר ל"שנת שמיטה" המבקשת לשלב בין ערכי סביבה, כלכלה וחברה, וכללי התנהגות כגון "בל תשחית" ו"לא תחמוד", בכוונה לשמור על הטבע והחי ולהימנע מצריכת יתר הפוגעת במשאבי הסביבה המקומיים והגלובליים.
​בשנים האחרונות המודעות לנושא עולה בקרב קהילות חרדיות המבקשות לחבר את עולם הרוח והעשייה לשמירה על הסביבה, בחיפה וברכסים הוסמכו בשנים האחרונות שני בתי ספר ירוקים (תורת חיים ובית יעקב) מטעם המשרד להגנת הסביבה.
​ברכסים מתקיים מהלך קהילתי אותו מובילה דמות ציורית, ססגונית ומיוחדת בשם "אדון גרין". 
​בתלמודי התורה חזרו הילדים לשדות לאחר שנת השמיטה, שתלו ועיבדו את האדמה במרחבים הירוקים הסמוכים למוסדות החינוך, וללמוד הלכה למעשה על מקורות הקיימות.


Alternate Text

המיזם הייחודי שפועל הוא במטרה לגייס את התלמידים הצעירים להכרות עם ערכי הסביבה וחשיבותם, ומתוך כך יפעלו לשינוי דפוסי התנהגות בקהילה. אחד מנדבכי התכנית יצא לדרך תחת הכותרת "בל תשחית-אפילו לא פחית", תוך העלאת המודעות  לאחריות אישית ברשות הרבים, והפעילות התרכזה בארבעה בתי ספר באמצעות הרצאות מקצועיות למלמדים והקמת "מועצה ירוקה" בבית הספר שתוביל מיזמי סביבה.
ארבעה נושאים עיקריים הובילו את הפעילות, כמו
"בל תשחית את הנפש- כשאתה פוגע בסביבה אתה פוגע גם בנפש שלך"
"בל תשחית חומרים שימושיים- אל תזרוק לפח ביישוב אם אפשר למחזר או להשתמש שוב" ועוד.
הילדים בלטו בסקרנותם והיה שיתוף פעולה רב והתקיים יום שיא בכל בית ספר במהלכו נבחר המיזם הזוכה.

לצפייה בסרטון מהנעשה בישוב רכסים לחצו עליו

בתי הספר לומדים על שימוש מושכל בטלפונים ניידים
במסגרת התכנית העירונית "חיפה עיר פעילה ובריאה", הובילו מערכת החינוך והאגף לתכנון אסטרטגי ומחקר, תהליך של למידה והסברה בנושא שימוש מושכל בניידים במערכת החינוך.
16 בתי ספר ישתתפו בפיילוט שיקדם דרכי התמודדות עם ההשלכות הבריאותיות, הנפשיות והחברתיות של שימוש בטכנולוגיות מידע ותקשורת וקביעת כללי שימוש מושכל בטלפונים סלולריים בסביבת בית הספר.

בתאריך 8.2 יתקיים יום עיון לרכזים בבתי ספר מובילים בשיתוף איגוד ערים מפרץ חיפה להגנת הסביבה, עיריית חיפה ומרכז פסג"ה-משרד חינוך לקידום התנהגות משוכלת בטלפונים ניידים.פינת הקיימות
​פרויקט "מגרש האוצרות" בקריית טבעון
quoteמגרש האוצרות" היא יוזמה קהילתית שמטרתה איסוף חפצים שנזרקים לרחוב, מיונם והנגשתם לציבור, כך שהוא יעשה בהם שימוש חוזר תוך שמירה על הסביבה.
​במסגרת הפרויקט, מתנדבי מערך האיסוף יוצאים לאיתור חפצים שנזרקו ברחוב ובפינות המחזור, ומאתרים מוצרים שיצאו מכלל שימוש, כולל חומרי בניה. המתנדבים קולטים את החפצים, מפרקים, ממיינים, ומפרסמים בדף הפייסבוק כך שכל מי שזקוק לפריט יכול למצוא את מבוקשו ללא עלות.
​את הפרויקט הובילה אילנה אפללו, מנהלת אגף קהילה במתנ"ס קרית טבעון, בשיתוף איגוד ערים מפרץ חיפה להגנת הסביבה, ובתמיכת המשרד להגנת הסביבה.
​         
Alternate Text

5 קטנות על רעש


לפניכם חמישה דברים חשובים שכדאי לדעת על רעש
🗸 רעש נמדד ביחידות דציבל (סולם לוגריתמי)
🗸
רעש קבוע מעל 85 דציבל פוגע בוודאות בשמיעה ומחייב הגנה לאוזניים. זמן חשיפה מותר לרמת רעש זו היא 8 שעות. כל עלייה של 3 דציבל נוספים מצמצמת את זמן החשיפה המותר בחצי

🗸
מפגעי הרעש בתוך בית הספר נגרם בעקבות צעקות תלמידים במסדרונות/חצר/כיתה כמו גם צלצול, הרקדות ומוסיקה בהפסקות. מפגע נוסף הנו מוסיקה באוזניות של תלמידים ללא מודעות לעוצמה ויכולת הפגיעה

🗸
​התקנת מספר רב של רמקולים ברחבי בית הספר ולא רמקול אחד גדול תפחית את הצורך בהגברה יתרה, ותמנע חשיפה לרעש בלתי סביר מהתלמידים, צוות בית הספר והבתים הסמוכים
 
🗸 ​לימוד התלמידים על הנזק הבלתי הפיך שעלול להיגרם בהאזנה לעוצמות גבוהות וחינוכם להעדפת אוזניות "מכסות אוזן" על פני אוזניות "in ear" יתרמו למודעות וימנעו מהם בעיות שמיעה עתידיות

עדכונים מהמשרד להגנת הסביבה

Alternate Text
חיפה אוסרת כניסה של רכבי דיזל 

חיפה היא העיר הראשונה בישראל שקבעה בחוק העזר העירוני כי רכבי דיזל מזהמים לא יכנסו לתחומה, כנהוג בעוד 200 ערים ברחבי אירופה. המשרד בירך את חיפה על הצעד, וקורא לערים נוספות למנוע כניסה של רכבים מזעמים לתחומן.  בחיפה ב-2016 הותקנו מסננים ביותר מ-320 אוטובוסים ומשאיות, המבטיחים הפחתה של 98% מהפליטות. ב-2017 יותקנו מסננים ב-700 כלי רכב נוספים שיפעלו באזור חיפה.

קראו עוד
כנס של למעלה מ-2 מיליון שקל לנמל חיפה

המשרד להגנת הסביבה הטיל עיצום כספי בסך 2,196,480 שקל על חברת נמל חיפה, בגין הפרה ואי קיום של הוראות שניתנו לחברה לפי חוק אוויר נקי.
העיצום הוטל, בין היתר, בגין פריקת חומרים שלא לפי ההוראות ובאופן שעלול לגרום למפגע אבק, אי התקנת ציוד שתפקידו לנטר אירועי אבק ואי ביצוע דיגום של אבק על-פי הוראות המשרד.

קראו עוד

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של איגוד ערים

Alternate Text

 04-8428201
 רחוב יעקב מושלי 7 חיפה

דף זה מוצג באמצעות שלח מסר – מערכת דיוור אלקטרוני